Szybkozłącza – najczęstsze zastosowania
Obecnie coraz częściej łączenia wykonuje się przy użyciu szczelnych szybkozłączy. Jakie są najczęstsze zastosowania szybkozłączy i czemu warto z nich korzystać?
Od zawsze w instalacjach pneumatycznych i hydraulicznych najbardziej problematyczne pod kątem bezpieczeństwa są łączenia pomiędzy przewodami i wężami, jak również przyłączenia urządzenia wyjściowego. Ażeby nie dochodziło do nieszczelności, wycieków, przerw w działaniu instalacji oraz jej awarii, niezbędne jest odpowiednie uszczelnienie
Czym jest szybkozłączka?
Szybkozłącze to drobny element instalacji wyposażony zwykle w dwa gwinty – zewnętrzny i wewnętrzny. Za pomocą tego urządzenia możliwe jest połączenie dwóch elementów instalacji bez użycia narzędzi. Szybkozłącza nie obniżają sprawności działania instalacji, umożliwiając przepływ medium roboczego w pożądanym tempie. Najważniejszą cechą szybkozłącza jest jednak całkowita szczelność. Warto zaznaczyć, że poszczególne elementy tego typu znacząco się między sobą różnią. Różnice, dotyczące m.in. materiału, z jakiego wykonane są elementy, determinują ich przeznaczenie. Najczęściej do konstrukcji szybkozłączy wykorzystuje się stal nierdzewną, mosiądz lub tworzywa sztuczne.
Kiedy stosuje się szybkozłącza?
Jak już wspomniano, szybkozłącza są bardzo różnorodne. Na rynku dostępne są dziś modele przeznaczone do niemal wszelkiego typu instalacji hydraulicznych i pneumatycznych, przez co elementy te znajdują zastosowanie w zasadzie we wszystkich branżach. Instalacje pneumatyczne i hydrauliczne obecne są bowiem w zasadzie wszędzie. Szybkozłącze okazuje się niezbędne np. w przemyśle chemicznych, w fabrykach produkujących maszyny i narzędzia, w gazowniach, ciepłowniach i wszędzie tam, gdzie obecne są sprężarki lub kompresory. Ponadto, elementy te są ważnymi częściami instalacji wykorzystywanych w technologii medycznej.
Szybkozłącza stosuje się w miejsce innego rodzaju złączek m.in. wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie możliwości natychmiastowego odcięcia przepływu. W niektórych instalacjach wraz z szybkozłączkami instaluje się wtyki. Kiedy szybkozłączka zostanie odłączona, wtyk pełni funkcję zaworu odcinającego. Tego typu rozwiązania są niezbędne w sytuacjach, gdy brak możliwości natychmiastowego zatrzymania pracy instalacji mógłby być niebezpieczny. Warto również wspomnieć, iż wśród szybkozłączy występują modele odcinające, zapobiegające nawet najmniejszym wyciekom medium roboczego podczas rozłączeń. Tym samym stosując odpowiednie szybkozłącza, mamy pewność, iż w żadnych okolicznościach nie dojdzie do wycieku.